Typické protáhlé postavy a další světoznámá díla sochaře a malíře Alberta Giacomettiho byla české veřejnosti dosud známá jen z médií. Nyní jsou k vidění poprvé v Praze! Unikátní výstavu více než 170 soch, obrazů a kreseb významného umělce 20. století nabízí Národní galerie ve Veletržním paláci až do 1. prosince. Poté se exponáty vzhledem ke své chatrnosti a náročnosti převozu opět uloží k dlouhému odpočinku.

Výstava ukazuje dílo Alberta Giacomettiho české veřejnosti vůbec poprvé, svým významem a unikátností se tak jasně řadí mezi největší umělecké události nejen tohoto roku.

Exkluzivně pro Čechy

„Díla, která tu vidíte, jsou vystavena historicky prvně takto pohromadě. Navíc, jde o projekt vytvořený exkluzivně pro Českou republiku, kde nebylo Giacomettiho dílo dosud představeno. Což je, vzhledem k tomu, že jde o jednoho z nejoblíbenějších umělců 20. století, dost překvapivé. I proto nadace Fondation Giacometti, se kterou jsme spolupracovali, prosazovala retrospektivní výstavu představující jeho tvorbu od narození až do smrti. Díky tomu vidíme, jak se jako umělec vyvíjel a dokážeme tomuto vývoji porozumět,“ uvedla pro Česky rozhlas Vltava kurátorka Julia Tatiana Bailey.

Díla, která vystihla nálady své doby

Alberto Giacometti se narodil v roce 1901 ve Švýcarsku. V Ženevě navštěvoval uměleckou školu, už jako plnoletý však odcestoval do Paříže, kde strávil zbytek života. Ve francouzské metropoli na jeho ranou tvorbu silně působil kubismus a surrealismus. Svá nejznámější díla – lidské figury s fantaskními proporcemi ze sádry, bronzu a dalších rozmanitých materiálů – však stvořil až později inspirován existencionalisty. Padesátá a 60. léta zasvětil sochám, které zobrazoval s dlouhými, tenkými nebo naopak malými těly, hrál si s perspektivou. Netvořil figury podle reality, ale jako by zobrazil jejich chmurnou duši.

Z jeho figurální tvorby vyzařuje osamělost a křehkost lidského těla. Sám však udržoval velmi úzké vztahy s rodinou a se svými přáteli, chodil po pařížských kavárnách a nasával společenský život. Existenciální naléhavost vtiskl především do svých soch. Giacometti zemřel v roce 1966 jako jeden z nejvýznamnějších umělců 20. století.

Světové unikum a čest pro Národní galerii

Výstava ve Veletržním paláci je řazena chronologicky a tematicky v devíti sekcích tak, aby se návštěvník mohl detailně seznámit s umělcovým dílem a vidět jeho proměny v čase. Výstavní prostory pro tuto událost vymýšlela také architektka Eva Jiřičná, která kladla důraz především na rozdílné potřeby osvětlení exponátů.

Napříč pěti desetiletými jsou jasně patrné Giacomettio precizní technické dovednosti a tvořivá všestrannost. Expozice zahrnuje i dosud málo vystavovaná díla jako například Ženy v Benátkách – křehký sádrový originál, který byl od umělcovy smrti vystavován pouze třikrát, naposledy nyní v Praze. Nechybí ani populární Kráčející muž.

Jak se dostat k Veletržnímu paláci

K Veletržnímu paláci se nejlépe dopravíte tramvají, zastávka „Veletržní palác“ leží přímo před budovou Národní galerie. Jen pár desítek metrů můžete dojít ze Strossmayerova náměstí, které je jedním z tramvajových uzlů v Praze. Nejbližší stanice metra je Vltavská na červené lince C. Prohlídku výstavy můžete doplnit příjemnou procházkou v nedalekém parku Stromovka nebo pokračovat v kulturním dni v blízkém Biu Oko.