Na koncert nebo na výstavu? Konec dilemat, v Rudolfinu hravě stihnete obojí

Dokonalé propojení výtvarného umění a hudby provází Rudolfinum už 133 let. Vznik kulturního domu tenkrát nepodnítila šlechta, církev, ani panovník, jak bylo zvykem, ale podnikatelé a banky. Okázalé Rudolfinum tak bylo dalším střípkem do proměn české společnosti na konci 19. století.

Koncerty a výstavy v jednom

Kousek od Staroměstského náměstí a s výhledem na Pražský hrad si projekt Rudolfinum kladl velké ambice – nabídnout Pražanům víceúčelovou stavbu pro výstavy i hudební koncerty. Unikátní novorenesanční dílo vzniklo v letech 1876-1884, svůj název získalo na počest následníka rakousko-uherského trůnu, korunního prince Rudolfa a svůj kulturní záměr splnilo dokonale. Výjimkou bylo pouze poválečné období, kdy reprezentativní Rudolfinum po velkých úpravách interiéru sloužilo poslanecké sněmovně Národního shromáždění nově vzniklého Československa.

Doma je tu Česká filharmonie

V roce 1946 se do Rudolfina vrátila světově uznávaná Česká filharmonie, která tu sídlí dodnes. Jedná se o nejvýznamnější český symfonický orchestr s více než 120 hudebníky v 16 nástrojových skupinách. První její koncert se uskutečnil právě v Rudolfinu v roce 1896, a to pod taktovkou skladatele Antonína Dvořáka. Koncerty vážné hudby v Rudolfinu jsou vrcholnou společenskou událostí i v 21. století.

Instalace k 100. výročí vzniku republiky

Ke 100. výročí založení Československa si Česká filharmonie připravila výjimečnou audiovizuální instalaci Má vlast, která propojuje hudbu, výtvarné umění, design a architekturu. Ve speciálně zatemněné konstrukci se poddáte velkoformátovým obrazovkám za doprovodu Smetanovy Vltavy a Janáčkovy Sinfonietty v podání České filharmonie. Instalace je putovní, v pražském Rudolfinu bude k vidění do 20. srpna.

Galerie pro dospělé, Artpark pro děti

Kromě koncertního sálu se v Rudolfinu nachází rozsáhlá galerie se zaměřením na současné výtvarné umění, artové kino, zóna pro děti (Artpark) a nově otevřená kavárna. V jeden den se tak v Rudolfinu zabaví celá rodina, dospělí na aktuálně probíhajících výstavách, děti při interaktivních projektech a uměleckých workshopech v Artparku, který je příjemný i pro ty nejmenší.

Jak se dostat k Rudolfinu?

Historická budova stojí hned vedle Vltavy na Alšově nábřeží u náměstí Jana Palacha. Jelikož jste v centru, nedaleko Staroměstského náměstí, ideální je doprava MHD – zeleným metrem linky A do stanice Staroměstská nebo Malostranská (a pak hezkou procházkou přes Mánesův most), tramvajemi č. 18 nebo 17 na Staroměstskou nebo autobusem 207 tamtéž.