Zařízení jednočlenné domácnosti se odvíjí od životního stylu a priorit jejího obyvatele. Chcete být single pouze přechodně, anebo vyznáváte svobodu na celý život? Potřebujete v bytě klidnou pracovnu, přijímáte často početné návštěvy? Vyjasnit si tyto otázky je důležité ještě před bezhlavými nákupy a přesouváním nábytku.

Oslovte bytové architekty

Je to logické. Pokud chcete malý prostor obývat trvale, neváhejte oslovit bytového designéra a truhláře, investice do praktického uspořádání bytu a nábytku na míru se vám bohatě vyplatí. Přetvořit malý byt v kompletní funkční domácnost je umění, které vyžaduje dávku fantazie, zkušeností a kreativity. Nestyďte se proto poptat architektonickou kancelář, výsledek pro vás bude stejně důležitý, jako byste přišli s velkým projektem rodinného domu.

Malý byt forever? Nebo přijde větší?

Popravdě se však většina malých bytů řadí do škatulky „startovacích“. Ať už jde o singles, kteří si po několika letech najdou partnera a založí rodinu, nebo úspěšného workoholika, se zralejším věkem přichází touha po prostornějším bydlení. Podle toho byste svoji první malou domácnost v single stylu měli zařizovat. Nadměrně investovat jen do věcí, které později můžete prodat dál nebo se s nimi odstěhovat. Své osobnostní výstřelky můžete promítnout do malých i velkých bytových doplňků – hodin, textilií, tapet, koberců apod.

Triky pro optické zvětšení bytu

Stěny malého bytu laďte do světlých barev, které vytvářejí pocit vzdušnějšího prostoru. Stejný klam podpoříte také zrcadly – na stěně v předsíni nebo na skříních. I stísněnou garsonku proměníte s pomocí paravánu, police s knihami, posuvné stěny nebo žaluzie spuštěné ze stropu na několik „místností“. Vkusně tak oddělíte obývací prostor od ložnice nebo pracovního stolu.

Úsporná domácnost pro jednoho

Jako hlavní úložiště využijte předsíň, která bývá svou plochou i v malých bytech vcelku štědrá. Zkuste zauvažovat, kam by se hodila vestavěná skříň, mnoho místa v předsíni ušetří také závěsné kapsáře, poličky a důmyslné regály.

Stále populární jsou postelová patra, pod kterými vznikne útulná pracovna nebo odpočinkový kout s dvoumístným gaučem. Veškeré domácí spotřebiče volte ve zmenšených verzích – užší myčku, pračku s vrchním plněním, varné desky s dvěma plotýnkami, troubu nahradí klasická remoska. Na velké pohovky a nábytkové stěny zapomeňte, rčení „v jednoduchosti je krása“ platí v malých bytech dvojnásob. Co byste však neměli opomenout, je digestoř, která udrží pachy z vaření mimo obývací části bytu.

Photo – source: Pixabay.com, Dreamstime.com