Kdy vám začínají Vánoce? Když začínáte péct cukroví? Když znervózníte z nákupu dárků nebo že nezvládáte veliký úklid? Na nás dýchne vánoční atmosféra ve chvíli, když se na ulicích vyrojí prodavači s voňavými stromky. Pokaždé až mrazí z rozhodnutí, který z nich bude ten pravý, ten NÁŠ.

 

 

 

 

 

 

 

Za kolik živý a proč umělý?

Z živých stromků si Češi nejčastěji pořizují jedle, které déle vydrží a tolik neopadávají. Oblíbeným druhem je také smrk pichlavý, menší počet obyvatel pak upřednostňuje borovici. Ceny domácích prodejců se pohybují od 350 Kč do 800 Kč, podle velikosti stromu. Požadavek na strom vyšší než dva metry bývá spíš ojedinělý.

Klady živých vánočních stromů jsou jasné – krásně voní i vypadají, nejde o žádnou náhražku. Ale i umělé dekorace mají své příznivce. Jednorázová investice je sice o stokoruny dražší, zato máte vánoční strom k dispozici opakovaně řadu let a vždy po ruce. Nemusíte řešit nákup, ani každoroční likvidaci.

Jak vybrat vánoční strom

Tady je několik tipů, které vám letos nákup vánočního stromečku možná usnadní: • vybírejte ze stromků vystavených venku, budete mít větší jistotu, že nebude uschlý a nahnědlý, • raději s českým původem než ze zahraničí, • nechte si ho předvést v plné kráse a souměrnosti, nikdy neberte už zabalený kus.

Aby stromeček zůstal čerstvý

Doma stromek seřízněte cca pět centimetrů z kmínku a vložte do stabilní nádoby s vodou. Do Štědrého dne ho nechte odpočívat na chladném místě – ve sklepě, na zahradě nebo na balkóně. Před zdobením strom upevněte do stojanu, který má ideálně prostor na vodu nebo vlhký písek.

Nejprve na stromek umístěte elektrické svíčky, poté ozdoby od největších po nejmenší. Dekoratéři radí zdobit i u kmene a po všech stranách, do výšek věšet spíš malé koule a v nižších patrech ozdoby zvětšovat. Řetězy oviňte až na konec.

Pozor na děti a domácí mazlíčky

Sociálními sítěmi lítá mnoho důvtipných fotek, jak si majitelé nenechavých koček poradili s vánoční atmosférou. Tu neodmyslitelně vytváří vánoční strom, ale jak ho uchránit před šplhajícími šelmami, nejenom z čeledi kočkovitých? Stromek by měl být vzdálen od nábytku a ideálně pevně uchycen ke stěně nebo i stropu, jen tak předejdete jeho převrácení.

Nebezpečné jsou také elektrické kabely a třpytivé dekorace, do kterých se zvířata i malé děti motají a mají je chuť olizovat. Buď si takovou výzdobu rovnou odpusťte a stromek ozdobte tradičním sušeným ovocem, perníčky a ořechy, anebo myslete na její pevné přidělání co nejdál od nenechavých ručiček a tlapek.

Když nechcete nic riskovat…

Extrémní řešení je zasadit vánoční stromeček doprostřed klece, uřezat vydatnou část větví a nechat jen kmen s košatou špičkou stromku nebo celý stromek i s ozdobami obalit potravinovou fólií. Jak dokazují fotografie na internetu, vánoční stromek si lidé vzít nenechají, ať to stojí, co to stojí.

Kam vánoční stromek vyhodit?

Podle údajů Pražských služeb vyhodí ročně Pražané kolem 300 tisíc vánočních stromků. Zbavují se jich nejčastěji po Třech králích (6. ledna), ale i později, proto jejich svoz probíhá až do konce února. Vánoční strom se nevyhazuje do tříděného odpadu, stačí ho položit volně vedle směsné popelnice nebo kontejneru, nikdy ne do nich. Stromky se pak sváží ke svým odběratelům k dalšímu využití, například jako palivo. Do koše nepatří ani stromečky umělé, k jejich recyklaci slouží sběrné dvory.

Photo – source: Pixabay.com, Dreamstime.com