Trpíte zimomřivostí? V těchto dnech to není žádný div – wellness centra se předhánějí v nabídkách hřejivých zábalů těla a sauny praskají ve švech. My máme několik tipů, jak se snadno zahřát i doma – koupelí, zábaly, vhodně voleným jídlem a pitím. Vyzkoušejte, co funguje právě na vás.

Domácí sauna na prohřátí těla

Horká koupel dokáže člověka zahřát a krásně zrelaxovat, kdo by ji nemiloval? Pokud si do vany vezmete navrch horký nápoj, efekt prohřátí tím ještě znásobíte. Hned po osušení byste se měli teple obléct včetně tlustých ponožek. Pro odvážné povahy máme ještě jeden tip: stejně jako v sauně zalezte po horké koupeli na pár minut pod studenou sprchu. Když to vydržíte, odměnou vám bude příjemný a dlouhodobý pocit tepla po celém těle.

Zábaly ze zázračného zázvoru

Na prochladlé ruce a nohy výborně účinkuje zázvorový zábal. Ve třech litrech vroucí vody vylouhujeme 100 g čerstvého zázvoru, v emulzi poté máčíme obklady a s přestávkami přikládáme na studené končetiny, dokud pokožka nezčervená. Podobně si lze připravit také zázvorovou koupel, v té to ale se zázvorem nepřehánějte a setrvejte ve vaně maximálně čtvrt hodiny, aby nedošlo k popálení kůže zázvorem. Děti, senioři, těhotné ženy a lidé s nesnášenlivostí zázvoru by se měli těmto funkčním procedurám raději vyhnout.

Zimní hřejivé potraviny

Hřejivý může být také náš jídelníček. Čím víc kalorií, tím víc tepla., dalo by se říct… Sytá jídla nabitá tukem a cukrem naše tělo zahřejí, na kráse mu ale mnoho nepřidají. Jaké potraviny jsou zdravé a přitom hřejivé? Představte si světnice venkovských babiček v zimě – na plotně vydatná polévka, v troubě jehněčí nebo zvěřina a všude kolem vůně sušeného ovoce. Tělo k nám promlouvá skrze chutě, což naše babičky velmi dobře vnímaly. Proč myslíte, že v zimě nemáme tolik chuť na čerstvý salát jako v létě?

V zimě přicházejí na řadu teplé polévky. Poctivý vývar člověka zotaví a zahřeje. Stejně jako česnečka nebo cibulačka. K hřejivým jídlům se řadí ostré pokrmy s chilly, kari nebo zázvorem, jako zobání si v chladivých dnech dopřejte datle či vlašské ořechy. Hřejivý charakter mají také jedlé kaštany. A kdo by při zimním večeru neměl chuť na pečená jablka nebo ovocný kompot se skořicí?

Horké nápoje ano, ale…

Řada lidí si na zahřátí dává panáka alkoholu. To je sice rozšířená metoda, ale funkční jen v případě, že přijdete ze zimy do vyhřátého domova. V chladném počasí totiž alkohol působí přesně obráceně, roztahuje podkožní cévy, dodává falešný pocit tepla, ale ve skutečnosti způsobuje ještě větší prochladnutí. V domácím prostředí je na zahřátí ideální horký čaj s medem a citronem (ideálně usrkávat i téměř vroucí), káva, zázvorový čaj, teplé kakao, svařák nebo grog.

Nejlepší zdroj tepla? Lidský kontakt

Nic z výše uvedeného však nedosahuje hodnot jako samotné lidské teplo. Takže rada na závěr je jasná: dejte si horkou koupel, uvařte čaj s citronem, připravte chutné zobání a ulehněte pod deku s partnerem. Pokud vás nic ze jmenovaného dosud nezahřálo, vroucí objímání a tulení už bude stoprocentně fungovat.