Chrám sv. Cyrila a Metoděje v Praze není jen krásnou barokní stavbou a pravoslavným kostelem, je také místem, které dokumentuje české hrdinství. Zde se ukrývali a zde zemřeli čeští parašutisté, kteří spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha za 2. světové války. Atmosféra doby, kdy se měnila historie 20. století, je zde stále cítit.

Proměny pravoslavného chrámu

Římsko-katolický kostel, který vznikl v letech 1730-1736 byl původně zasvěcen patronu nemocných sv. Karlu Boromejskému. Byzantským misionářům sv. Cyrilovi a Metodějovi byla duchovní stavba zasvěcena až roku 1935, kdy se stala sídlem biskupa Gorazda, jednoho ze zakladatelů české pravoslavné církve. Během 2. světové války však chrám čelil útokům nacistického gestapa, a tak se dočkal ještě třetího „očistného“ vysvěcení v roce 1947.

Po roce 1989 byl chrám sv. Cyrila a Metoděje zrenovován a později se rekonstrukce dočkal i jeho interiér. Jedná se o jeden z mála českých kostelů, ve kterém se v zimě topí. Panuje tu příšeří, které dokresluje atmosféru pohnuté historie, a lidé odtud odchází zadumaní a ponoření do vlastních myšlenek. Bohoslužby se v současném katedrálním chrámu pražské eparchie české pravoslavné církve konají každou sobotu od 17 hodin a neděli v 9.30.

Národní památník hrdinů heydrichiády

V podzemní kryptě barokního chrámu sv. Cyrila a Metoděje se v současnosti nachází pietní místo s ponurou, zato hrdinnou minulostí. Právě zde se totiž ukrývali atentátníci na říšského protektora Reinharda Heydricha, po svém odbojářském činu v roce 1942. Úkryt sedmi parašutistů byl však vyzrazen. Než by padli do rukou nacistů, raději všichni zvolili smrt posledními sedmi kulkami, které jim po odrážení útoku nacistů zbyly.

Msta Adolfa Hitlera za smrt zastupujícího říšského protektora byla tenkrát obrovská. Životem ji zaplatilo tisíce lidí, včetně všech představených pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Na druhou stranu Československo získalo cenný kus novodobé historie, na který může být pyšné. Dnes se zde nachází Národní památník hrdinů heydrichiády s rozsáhlou emotivní expozicí zmíněných událostí. Prohlídky jsou možné celoročně mimo pondělí a některé svátky od 9 do 17 hodin a vstupné je zdarma.

Kudy k chrámu sv. Cyrila a Metoděje?

Barokní chrám se nachází ve velmi rušné a automobilovou dopravou poznamenané Resslově ulici. Nejlépe sem dojdete z Karlova náměstí, které křižují trasy mnoha tramvají nebo podzemní metro žluté linky B (s výstupy na Karlově náměstí nebo na Palackého náměstí). Směrem od Vltavy můžete jít k chrámu sv. Cyrila a Metoděje vzhůru Resslovou ulicí z Jiráskova náměstí, kde zastavují autobusy i tramvaje. Na dopravu vlastním automobilem raději zapomeňte, s parkováním je to v této centrální oblasti Prahy velmi složité…